Uroczyste obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

ORCHARD LAKE, MI – Michigański wydział Kongresu Polonii Amerykańskiej, Polska Misja Zakładów Naukowych w Orchard Lake oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Polskiego w Michigan zaparaszają całą Polonię na uroczyste obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.

Uroczystości będą miały miejsce w niedzielę, 6 maja, na terenie kampusu Zakładów Naukowych w Orchard Lake (3535 Indian Trail, Orchard Lake, MI 48324).  Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00 am Akademią w Głównej Bibliotece (Adam Maida Library).  Głównym mówcą podczas Akademii będzie dr John Grondelski, były prodziekan School of Theology na Seton Hall University w South Orange, w stanie New Jersey oraz absolwent St. Mary’s College, gdzie studiował teologię i filozofię.

W Akademii wezmą udział także uczniowie lokalnych szkół polskich.  Nie zabraknie polskiego harcerstwa i weteranów.  Organizatorzy przygotowują także okolicznościowe wystawy.

Po Akademii, o godzinie 1:00 po południu, w głównej kaplicy Zakładów Naukowych w Orchard Lake (oraz Sanktuarium Św. Jana Pawła II) odbędzie się Msza św. z udziałem nagradzanego chóru „Filareci”.

Po Mszy Św. będzie można zwiedzić kampus w Orchard Lake i zakupić smaczny obiad.

Konstytucja 3 maja, uchwalona 3 maja 1791 roku, była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.