Polska Parada Po Raz 34

W poniedziałek, 6 września, w święto pracy „Labor Day” główną ulicą Hamtramck przemaszerowała po raz 34. Polska Parada. W sumie parady polonijne organizowane są od lat 30. ub. wieku. Początkowo miały miejsce na Belle Isle i związane były z obchodami święta 3 Maja. Później parada przeniosła się do śródmieścia Detroit i organizowana była w ramach obchodów „Dnia Pułaskiego”. W 1977 r. parada przeniosła się ponownie, tym razem do Hamtramck i organizowana jest pod auspicjami michigańskiego wydziału Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Marszałkiem tegorocznej parady był sędzia dystryktu 41. – Steve Sierawski. Na paradzie nie zabrakło także innych ważnych osobistości z miasta Hamtramck oraz stanu Michigan, w tym burmistrz Hamtramck Karen Majewskiej, sędziego Paula Paruka, senatora Carla Levina i jego brata kongresmana Sandera Levina czy ubiegającego się o stanowisko senatora stanowego Steve’a Biedy.

Największą grupę, jak co roku, stanowiły polonijne zespoły tańca folklorystycznego. Lista grup tych jest naprawdę imponująca. Polanie, Zamek, Gwiazda, Halka, Opole, Polskie Maki, Rogalin, Wieliczka, Łowicz, Zakopane, Polanie i Wawel.

Polonijne parafie reprezentowane były przez m.in. kościoły św. Floriana, św. Władysława oraz św. Wojciecha (najstarszy polonijny kościół w naszej metropolii detroickiej). W paradzie szła także reprezentacja organizacji Polish American Assistance Association ze swym prezesem Michaelem Ostrowskim przebranym za husarza oraz Polskie Stowarzyszenie Genealogiczne stanu Michigan. Ponownie na paradzie gościli seminarzyści z Seminarium Duchownego w Orchard Lake. Nie zabrakło harcerzy, władz Związku Narodowego Polskiego, Związku Polek w Ameryce, organizacji Friends of Polish Art, Biblioteki Publicznej w Hamtramck, no i oczywiście miejscowych strażaków i policji z ich szefem, Markiem Kalinowskim.

Zarząd michigańskiego wydziału Kongresu Polonii Amerykańskiej był także obecny, a specjalna platforma przygotowana przez komitet parady Kongresu Polonii Amerykańskiej przypominała oglądającym paradę o rocznicy 125-lecia powstania Zakładów Naukowych w Orchard Lake.

Chyba po raz pierwszy do parady dołączyło Amerykańsko-Polskie Centrum Kulturalne – maszerowali członkowie zarządu oraz pracownicy Centrum. Był też gość z Chicago – firma „Pulaski Marketing”, dystrybutor wódki „Sobieski”.

Całość prowadzili w tym roku Jerry Surowiec, Kinga Gorzelewski, Wally Banka oraz Kathy Kristy.

Na koniec głos zabrał przewodniczący komitetu organizacyjnego – sędzia John Chmura oraz burmistrz Hamtramck – Karen Majewski. Życzyli wszystkim zebranym na paradzie udanego święta „Labor Day” i przyjemnego pobytu w Hamtramck. (seb).