Amerykańska Polonia chce podziękować Stanom Zjednoczonym

Amerykańska Polonia chce podziękować Stanom Zjednoczonym za pomoc w odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości.  Akcję zbierania podpisów pod deklaracją wdzięczności Amerykanom organizuje wpływowa polonijna organizacja: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

„My, synowie i córki Narodu Polskiego, w setną rocznicę niepodległości Polski pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Stanom Zjednoczonym Ameryki za nieoceniony wkład w sprawę polskiej suwerenności” – tak brzmi deklaracja, która ma zostać przekazana władzom Stanów Zjednoczonych w październiku przy okazji dorocznej Parady Pułaskiego w Nowym Jorku.

Organizatorzy akcji liczą na podpisy setek tysięcy a może milionów osób. Przypominają, że dla odzyskania przez Polskę niepodległości kluczowy był plan prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona, który w swoim orędziu do Kongresu zażądał utworzenia niepodległej Polski z dostępem do morza.

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa wzywa organizacje polonijne do włączenia w zbieranie podpisów. Księgi gdzie można je składać zostały wyłożone w 17 oddziałach Unii. Deklarację można też podpisać w internecie pod adresem: www.deklaracjapolonii2018.org.

Inspiracją do zorganizowania zbierania podpisów pod deklaracją wdzięczności Ameryce była podobna akcja z okresu międzywojennego.  W 1926 roku 5,5 miliona Polaków złożyło podpisy pod życzeniami dla Stanów Zjednoczonych z okazji 150-lecia niepodległości tego kraju. 111 grubych tomów z tymi podpisami znajduje się obecnie w Bibliotece Kongresu USA.